Přeskočit na hlavní obsah

Skrývání duševních problémů

Diagnostikování emocionálně nestabilní poruchy osobnosti pro mě znamená, že se neustále zajímám, co si o mně lidé myslí. Při každé příležitosti, když se někdo směje, tak jsem si hned jistá, že se směje mně. Že se se mnou nechtějí lidé zahazovat a jsem pro ně jen přítěž. Jako mnoho dalších lidí s psychickým onemocněním jsem velice dobrá ve skrývání svých skutečných emocí. Obvykle utíkám od možnosti mluvit s někým o mé poruše. Protože se bojím, že by to pochopili jako náznak slabosti či neschopnosti. Ale nastal čas to změnit!

Už mnohokrát nastala chvíle, kdy jsem to měla někomu říci. Ještě než mi tuto poruchu diagnostikovali. Protože pak bych nikdy neskončila hospitalizovaná na psychiatrii. Protože bych se nepokusila zabít. Protože mi mohl někdo pomoci. Měla jsem to řešit už dávno. Jenže to jsem neudělala. Místo toho jsem byla neustále na horské dráze, chvíli nahoře a chvíli dole. Možná, kdybych lidem více důvěřovala, tak bych jim popsala, co se se mnou děje. A také bych někomu přiznala, že jsem úmyslně hladověla. A že jsem se sebepoškozovala. A že jsem neustále myslela na smrt.

Bylo by to jednodušší, kdybych o tom dokázala mluvit s lidmi. Dodnes je pro mě těžké o tom mluvit. Doufám, že jednoho dne o tom budu schopná mluvit se svou rodinou a přáteli. Otevřeně. Až budu více stabilní. Je to tak veliká část mě mě, že stojí veškeré úsilí to skrývat. A navíc se není za co stydět, snad. Doufám v to, že mě lidé pochopí a neodsoudí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Odejdi

Kdysi přátelé Nyní cizinci Slova a Vzpomínky které V prosinci Jsem zahodila. Nerozbíjej ty zdi Postavila jsem je Z dobrého důvodu Prosím, už odejdi Dokud zbývá naděje Už jsi na odchodu? Jako zbraň v mých ústech Jen zmáčknout spoušť Nelži, vím že to chceš Mrazí z toho v zádech Oči vyschlé jak poušť Ale ty mě znovu rozpláčeš Nechoď už Ani o krok blíže A nedoufej Bylo by jen hůř A tak stavím mříže A ty se nevracej.

Symptomy hraniční poruchy osobnosti

O hraniční poruše osobnosti 1. část

Hraniční porucha osobnosti, také známá jako HPO či BPD, je duševní onemocnění, které je charakterizované nestabilními náladami , vztahy, chováním i viděním sebe sama. Lidé trpící touto poruchou neumějí regulovat své emoce. Je to podobné bipolární poruše (známé jako maniodepresivita), která je více známá; ale HPO je častější. Vyskytuje se asi u 2% populace, nejčastěji u mladých žen , a asi u 20% lidí hospitalizovaných na psychiatrii. U bipolární poruchy se nálady mění v řádu dní či týdnů a vyskytují se jen mánie a deprese. Ale u HPO se objevují záchvaty hněvu , deprese či úzkosti , které mohou přijít z minuty na minutu a vydrží jen hodiny, maximálně den. HPO bývá často spojována s impulzivním chováním, sebepoškozováním a závislostí na drogách či alkoholu. Lidé s HPO trpí častými změnami v dlouhodobých plánech i všeho, co chtějí, změnami povolání, přátelství, hodnot, pohlavní identity i sexuální orientace. Díky tomu a dalším různým důvodům se lidé trpící HPO považují za špatné, že