Přeskočit na hlavní obsah

Síla slov: mluvení o psychických onemocněních

Vždy jsem tušila, že mám nějaké duševní problémy. Už od dětství. Jen jsem si to nikdy nechtěla přiznat. Vždycky sem si myslela, že jsem jen divná nebo rozbitá. Věděla jsem, že je se mnou něco špatně, ale nikdy mě nenapadlo, že by to mohla být nemoc.

Začala jsem se sebepoškozováním; vlastně ani nevím proč. Ale brzy jsem od toho viditelného přešla k neviditelnému. Protože řezné rány na mých rukou byly příliš výrazné. A tak jsem se začala kousat do tváří, trhat si kůži kolem nehtů a škrábat se do krve na zádech. A nikdo nic nepoznal.

Nikomu jsem o svých problémech neřekla. Jak bych mohla? Když jsem nechápala, co se se mnou děje, jak by to mohl pochopit někdo jiný? A také jsem se bála jejich reakce.

A pak se objevily ty myšlenky. Sebevražedné myšlenky. Přišly potichu, jako duch, a zůstaly dodnes jako nezvaný host. Někteří lidé říkají, že je sebevraždy sobecká. Jak by mohla být sobecká? Vždyť by to bylo určitě pro každého lepší, kdybych nebyla.

Na okraj mě přivedl druhý leden. Druhý den nového roku, slibující nové naděje a příležitosti. Jenže já byla tak unavená z předchozího roku, že jsem nic z toho nechtěla. A v ten den, 2. ledna, mi přišel dopis. Jeden "nevinný" dopis a já věděla, že to je ta chvíle, kdy je čas vše ukončit. Chtěla jsem si podřezat žíly a vykrvácet. Daleko, v lese, kde mě nikdo nemůže včas zachránit. Ale naštěstí díky mému příteli se tak nestalo, a já byla poprvé hospitalizovaná na psychiatrii.

Tam mi také diagnostikovali hraniční poruchu osobnosti. Poruchu, kterou většina lidí buď nezná, anebo ji stigmatizují. A bohužel to často dělají i odborníci. A přitom mluvení o duševních onemocněních je jedna z klíčových věcí, co bychom měli dělat. Na světě je ohromné množství lidí s psychickým onemocněním, a pokud chceme žít a dokázat přežít, musíme se o tom naučit mluvit.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Odejdi

Kdysi přátelé Nyní cizinci Slova a Vzpomínky které V prosinci Jsem zahodila. Nerozbíjej ty zdi Postavila jsem je Z dobrého důvodu Prosím, už odejdi Dokud zbývá naděje Už jsi na odchodu? Jako zbraň v mých ústech Jen zmáčknout spoušť Nelži, vím že to chceš Mrazí z toho v zádech Oči vyschlé jak poušť Ale ty mě znovu rozpláčeš Nechoď už Ani o krok blíže A nedoufej Bylo by jen hůř A tak stavím mříže A ty se nevracej.

Symptomy hraniční poruchy osobnosti

O hraniční poruše osobnosti 1. část

Hraniční porucha osobnosti, také známá jako HPO či BPD, je duševní onemocnění, které je charakterizované nestabilními náladami , vztahy, chováním i viděním sebe sama. Lidé trpící touto poruchou neumějí regulovat své emoce. Je to podobné bipolární poruše (známé jako maniodepresivita), která je více známá; ale HPO je častější. Vyskytuje se asi u 2% populace, nejčastěji u mladých žen , a asi u 20% lidí hospitalizovaných na psychiatrii. U bipolární poruchy se nálady mění v řádu dní či týdnů a vyskytují se jen mánie a deprese. Ale u HPO se objevují záchvaty hněvu , deprese či úzkosti , které mohou přijít z minuty na minutu a vydrží jen hodiny, maximálně den. HPO bývá často spojována s impulzivním chováním, sebepoškozováním a závislostí na drogách či alkoholu. Lidé s HPO trpí častými změnami v dlouhodobých plánech i všeho, co chtějí, změnami povolání, přátelství, hodnot, pohlavní identity i sexuální orientace. Díky tomu a dalším různým důvodům se lidé trpící HPO považují za špatné, že